Számtechóra a 80-as években
2012.11.15. 01:34
Egyre másra hallani a hazai híradásokban, hogy az informatika fontos eleme a magyar oktatásnak, urambocsá programozást kellene oktatni elemiben. Persze ez mellett a legfrissebb pletyka, hogy csökkenteni fogják a számítástechnika órák számát, szóval valójában nincs koncepció. De ez nem újdonság, egy jó ideje nincs már.
Pedig a hazai informatika oktatás ahogyan indult, nem volt determinálva a sikertelensége.
Amikor én jártam az általános iskola felső tagozataiba, akkor indult az egész. Bár nem volt számítástechnika óra, de fakultatívan, az órák után hetente néhányszor ottmaradhattunk a suliban nyüstölni a C64-eket, Commodore 16-osokat és Plus 4-eket. A tanerővel karöltve ismerkedhettünk a masinákkal.
Az oktatásügy komolyan vette a dolgot, pár év alatt felpörgette az eseményeket. Érdekes, de a mi kis falusi iskolánkat is felszerelték gépekkel, könyvekkel, különböző oktatási segédanyagokkal. A tanárok meg csak belerázódnak, gondolták.
A C64-ek szerepe a korai magyar informatikaoktatásban letagadhatatlan. A Hajnal-Némethy-Czapáry-féle középiskolai matematika könyveknek az utolsó fejezeteiben masszívan C64 BASIC programozás volt. Még 2000 környékén is tanultak ezekből a könyvekből, igaz az érintett, utolsó fejezeteket általában elhagyták a matematika tanárok.
Alább pedig a Szemléltető Oktatás néhány faliplakátja következik, amelyek nagyon frappánsan mutatják be a C64 működését, és a legfontosabb tudnivalókat a számítógépről. Nekem a gépi kódú utasításokról szóló táblázat tetszik a legjobban. Aprólékos és komplex. Szeretem. :)
C64 hangszerelés
2012.11.12. 14:48
Gyorshírünkben szeretném felhívni a figyelmeteket Hermit Sid-Wizard 1.2-es verziójára. A kiváló C64-es tracker immáron harmadik hivatalos kiadása újabb hagzásbeli javulást, stabilitást és gyorsaságot kínál egy sor új felhasználói funkció mellett. A változtatások listája elég számos, többek között NTSC támogatást, kinézetbeli és hangszerekkel kapcsolatos modernitásokat is találhatunk.
Bár még csak alig egy éves a hivatalos változat, máris nagy népszerűségnek örvend, olyannyira, hogy a hivatalos kézikönyvön kívül már egy közérthetőbb szakkönyvet is készítettek hozzá.
![]() |
![]() |
Aki pedig nem bírja a C64 utilokat, de mégis egy kis chipzenei hangzást szeretne csempészni a muzsikáiba, annak melegen tudom ajánlani Odo sample gyűjteményét, amiben rengeteg hangszer: a basszusoktól a csipogásokig szinte minden rendelkezésre áll. Csak le kell tölteni.
Utolsó kommentek