Helyreigazítás
2012.08.31. 02:18
"Más lett a világ. Érzem a vízben, érzem a földben, érzem a levegőben. Sok minden, mi valaha létezett, eltűnt. Mert most már senki nincs, aki emlékezhetne rá."
Ismerős mondatok ugye? Nem, nem Középföldéről beszélek. Itt kőkeményen a magyar scene aranykoráról van szó. A kezdetekről, a demoscene hajnaláról. Így a harmadkor végén csak találgathatunk, mi igaz, és mi nem. Annyit biztosan tudunk, hogy minden a rippelt zenék kollekcióinak kovácsolásával kezdődött.
Az első meghonosodott stílus a Music Selectorok készítése volt. Programozó oldalról keretlebontás, különböző (sokszor nagy méretű) scrollok erőltetése, és persze több lopott, szakszóval "rippelt" zene beletuszkolása a memóriába volt az etalon. Ekkor még kevéssé beszélhetünk kimunkált grafikákról, logókról, de tény és való, hogy már előfordulnak egyéni munkák. A zenék szinte kivétel nélkül rippletek voltak, szerencsére általában a jobbik fajtákból.
Super Sport import by Reds
Aztán ott voltak a magyar cracker csapatok. A teljesség igénye nélkül: FBI Crew, Reds, Quality, Soldiers, akik azért az első években jobbára csak importtal foglalkoztak, mivel nem kellett klasszikus értelemben vett töréssel bajlódniuk. A műhelyeikből számos, a csapatukat népszerűsítő import intro született. Ezekből is igyekszünk majd lehozni egy csokorra valót egyszer. Na de nem eszik olyan forrón a kását!
A scene.hu portálon az érdeklődők egy 5 részből álló cikket olvashattak a magyar demoscene-ről, aminek az első írása a kezdetek feltérképezésével kísérletezett, több-kevesebb sikerrel.
"Minden bizonnyal az egyik első magyar demo-szerű
alkotás, digitalizált önarckép és keretbontás 87-ből. (Pigmy, plus/4)"
(forrás:Scene.hu)
Vajon tényleg így volt? Tényleg előbb volt Pigmy keretbontásos önarcképe, mint bármely más C64, vagy Spectrum alkotás. Maga Pigmy is elismeri a scene.hu kommentjei között, hogy valószínűleg nem övé az elsőbbség. A scene.hu olvasók talán elhitték ezt. Mi lenne, ha azt mondanám, hogy: "mindannyiukat becsapták"!
Eláruljuk, számos kisebb "demo", például az Anry és Vic féle Sound Box sorozat (amelyek elérhetőek a CSDB-ről) jóval megelőzik a kérdéses +4 demo-szerűséget. Az utóbbi egyfájlos demo két partot tartalmaz. A másodikban a zeneszelektor mellett keretbontást is láthatunk. A készítők közül Anry-tól tudjuk, hogy JÓVAL előttük is voltak már, akik próbálkoztak alkotással C64-en. Gondoljunk csak bele, 1988-ban addigra kiterjedt scene élet folyt. Javában emlegettek akkor már epic demokat, olyanokat, mint például a Cassiopeia.
Évente számos copyparty, és gyarapodó nemzetközi kapcsolatok (elsősorban osztrák) jellemezték a 80-as évek végét. Megszületett már a Triumwyrat, a Cement Crew, és az Axon Digital Technics is.
Alkotások tekintetében pedig beszélhetnénk még itt a szintén 86-os Commando Demoról, esetleg a hasonszőrű Music Magic sorozatról, amit az Asparagus csapat készített.
A soron következő posztokkal kicsit alászállunk a régmúltba, olvashattok majd magyar partybeszámolókat a 80-as évekből, és lesznek agyonkeresett, de eltűnt demok, amik közreműködésünkkel újra a felszínre kerülhetnek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Öregvas · http://www.sfveteran.hu/ 2012.08.31. 09:14:48
Így találtam meg egy gyulai cimbora, Mercury fotóját a Scenest 96 partiról! (www.c64-hof.com/parties/scenest2/pic02.htm)
Egyébként az Axon Digital Technics gyakorlatilag egyedül ADT volt, nem? Tehát egy egyszemélyes "csapatról" beszélünk igaziból. :-D.
CargoSGR 2012.08.31. 09:21:57
No igen, teleszórtuk a posztot linkekkel, had lehessen kutakodni. Általában a képekre is érdemes kattintani. :)
Utolsó kommentek